Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, doroczne święto organizowane przez UNESCO od 1995 roku w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. 23 kwietnia to data symboliczna dla literatury światowej, gdyż tego dnia zmarli wybitni pisarze – Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega czy Vladimir Nabokov. W Katalonii, która jest ojczyzną święta, kobiety obdarowywano tego dnia czerwonymi różami symbolizującymi krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

W poniedziałkowe i środowe przedpołudnie, 22 i 24 kwietnia  2024 r., dzieci z Akademii Malucha oraz Przedszkola nr 3 wraz z opiekunami odwiedziły Oddział dla Dzieci. Podczas spotkania przedszkolaki poznały etapy powstawania książki, jej budowę, zobaczyły różne jej wydania od malutkiej po ogromną, z ruchomymi elementami,. Rozwiązywały quiz na temat książek. Na zakończenie przedszkolaki wykonały ilustracje do wybranej bajki.

23 kwietnia na zajęciach literacko – plastycznych dzieci nie tylko głośno czytały, ale również dowiedziały się jak powstaje książka, zapoznały się z największą i najcięższą księgą, która znajduje się w naszej bibliotece. Uczestnicy spotkania na chwilę stali się twórcami, przedstawiając temat, który mogliby opisać w swoim utworze. Następnie rozmawiali o znanych im książkach, poznali myszkę, bohaterkę utworu „Książka, przecinek i kropka…” Natalii Usenko, która zamieszkała w bibliotece. Na zakończenie dzieci wykonały kreatywne zakładki, które dodadzą uroku każdej książce.