Promocja czytelnictwa Promocja czytelnictwa
Nowości biblioteczne:
Słowo jest w człowieku Siedem supełków SHOWMAN czyli spowiedź świra Okrutny szczyt

Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem

W czwartek 6.11.2008 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Kożuchowie odbyło się spotkanie z pisarzem Pawłem Beręsewiczem, w którym uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1. Na początku pani dyrektor Anna Kulczycka w kilku słowach przedstawiła autora. Dzieci zaciekawił fakt, iż pisarz jest leksykografem. Autor wyjaśnił, czym zajmuje się leksykograf. Pogadanka w ciekawy sposób połączona została z szybkim kursem posługiwania się słownikami. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawie.

Jak się okazało Beręsewicz był członkiem zespołu, który przez 5 lat opracowywał Wielki Słownik Angielsko-Polski. Ponadto tłumaczył m.in. powieść ,,Przygody Tomka Sawera” i utwory Wandy Chotomskiej.

Następnie autor utworów dla dzieci przedstawił historyjkę Grzesia -jednego z bohaterów ,, Wieści domowych”, książeczki stylizowanej na gazetę domową. Chłopcu, jak się okazało, myliły się dwie litery k i t. Beręsewicz przeczytał fragment w grześkowym języku (Wypowiedź była napisana na dużej kartce):

,, JAT KAT TOKET SPOKTA TOKTA

KTA MATAKTĘ NIKTĄ Z MOKTA"

Następnie poprosił o przetłumaczenie na ,,normalny język”. Jedno z dzieci przetłumaczyło fragment, który brzmiał następująco:

,,JAK TAK KOTEK SPOTKA KOTKA

TKA MAKATKĘ NITKĄ Z MOTKA”

Potem pisarz poprosił dzieci, by przetłumaczyły na język grześkowy fragment tekstu. To jednak okazało się trudniejsze. Dzięki tej zabawie dzieci dowiedziały się, iż o wiele trudniej tłumaczy się teksty z języka polskiego na obcy.
Po zabawie w tłumaczy pisarz zaprezentował jeden ze swoich utworów,,Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”. Opowiedział dzieciom, iż książka ta opowiada o planach zdobycia tytułowej Kaśki przez Jacka Karasia. Wspomniał również, iż narracja w powieści jest pierwszoosobowa (historię opowiada Jacek). Dodał, iż utwór dzieli się na rozdziały: Plan A, Plan B, Plan C, Plan D. Czy Jackowi udało się zdobyć Kaśkę? O tym dowiedzą się wszyscy, którzy sięgną po książkę.
Ku zaskoczeniu obecnych Beręsewicz zapytał, kto jest znawcą sportu. Kiedy zgłosiła się jedna z dziewczynek, poprosił, by wymieniła mistrza świata w szukaniu biedronek. Okazało się, iż jest nim Grześ, bohater ,,Wieści domowych”. Pisarz przeczytał tekst poświęcony poszukiwaniom biedronek. Potem dzieci wymieniały kolejnych zawodników i miejsca, które zajęli.
Po tej zabawie przyszła kolej na pytania. Dzieci interesowało wszystko. Gdzie mieszka autor?, dlaczego zaczął pisać?, skąd czerpie pomysły?, czy lubi czytać?, czy opowiada bajki swoim dzieciom?, jakie zdobył nagrody?, czy był już w Kożuchowie?, czy w Warszawie są parki?, jak spędza czas z dziećmi?, czy lubi grać w piłkę ?.
Autor cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania.
Po ich wyczerpaniu pisarz zaproponował jeszcze zabawę w rewolwerowców. Ta bardzo zaciekawiła dzieci.
Potem autor,,Wieści domowych” rozdawał autografy. Prawie wszyscy chcieli mieć podpis tak ciekawego pisarza.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
w Kożuchowie
ul. Klasztorna 14
67-120 Kożuchów
tel/fax: (068) 355 22 58
email: dyrektor@biblioteka.kozuchow.pl