Treść artykułu

Dyskusyjny Klub Książki w bibliotece

Kategoria aktualności

Biblioteka ma w sobie coś magicznego. Jest niczym portal do wielu różnych światów” (Amo Jones, Srebrny łabędź).

Biblioteka to miejsce, gdzie nie tylko wypożycza się książki, ale można się tu spotkać, aby porozmawiać o lekturze, ulubionym autorze czy też interesujących zagadnieniach. Dlatego w Bibliotece Publicznej Miasta  i Gminy Kożuchów działa Dyskusyjny Klub Książki. Zgodnie z przyjętymi zasadami spotkania odbywają się w Wypożyczalni dla Dorosłych raz w miesiącu, w środę  o godz.11.00 , zaś temat nie zawsze musi dotyczyć konkretnej lektury czy autora.

,,Dziadkowie są głosem przeszłości i drzwiami do przyszłości. Dają nam mądrość z życiowego doświadczenia, której nigdy nie należy lekceważyć” W styczniu obchodziliśmy  ich święto, dlatego spotkanie DKK ,24 stycznia 2024 r. poświęciliśmy naszym dziadkom. Ich życie  uwarunkowała historia. Musieli porzucić swój dom i rozpocząć nowe życie  z dala od znanych miejsc, ukochanych osób, których często nie zobaczyli już nigdy. Mimo tragicznych przeżyć mieli w sobie siłę by być wsparciem, dzielić się miłością. Wspomnienia dziadków, spędzonego z nimi czasu wzbogacone były rodzinnymi zdjęciami. Z fotografii spoglądali na nas ludzie, którzy przekazali nam prawdy o życiu, historie naszych rodzin.

 Od początku istnienia kinematografii twórcy sięgali  po dzieła literackie przenosząc je na ekran. Niektóre adaptacje stały się klasykami kina, nawet bardziej znanymi niż ich literackie pierwowzory.  O naszych ulubionych filmach, które powstały na podstawie książek rozmawiałyśmy 14 lutego na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Omówiłyśmy takie utwory  i ich adaptacje jak ,,Imię róży’’ Umberto Eco,. ,,Znachor”, ,,Kariera Nikodema Dyzmy” Tadeusza Dołęgi Mostowicza, ,,Co się wydarzyło w Madison County” Wallera Roberta Jamesa czy ,,Pożegnanie z Afryką” Karen Blixen.

,,Imię róży” Umberto Eco to klasyczny kryminał, którego akcja rozgrywa się w średniowiecznym opactwie benedyktynów w północnych Włoszech. W 1985 roku powieść  została przeniesiona na ekran. Film nieco różni się od książki,  jednak reżyser  zachował klimat pierwowzoru tworząc mroczny i tajemniczy obraz średniowiecznej Europy.  Niezapomnianą kreacje stworzył na ekranie Sean Connery wcielając się w postać Wilhelma, inteligentnego mnicha, byłego inkwizytora.

Powieść Tadeusza Dołęgi Mostowicza ,,Znachor” trzy razy była przenoszona na ekran. Ekranizacje, ta z 1937 r. ,z główną rolą Kazimierza Junoszy Stępowskiego i z 1981r. z niezapomnianą kreacją Jerzego Bińczyckiego, dość wiernie przedstawiały książkę, wprowadzając pewne zmiany i uproszczenia fabularne. Natomiast najnowsza  adaptacja z 2023 roku z główną rolą Leszka Lichoty mocno różni się od pierwowzoru. Reżyser stworzył film będący wariacją na temat znanej powieści. W filmie pojawiają się nowi bohaterowie, ci znani z książki są zupełnie inni.

Dyskusyjny Klub Książki to nie tylko rozmowy o książkach, ale także spotkania z autorami i ciekawymi ludźmi.  W lutym miałyśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Joanną Kuciel – Frydryszak, autorką książki ,,Chłopki. Opowieść o naszych babkach” zorganizowanym w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.