Promocja czytelnictwa Promocja czytelnictwa
Nowości biblioteczne:
Słowo jest w człowieku Siedem supełków SHOWMAN czyli spowiedź świra Okrutny szczyt

DKK

Przy BPMiG działa dyskusyjny Klub Książki. Członkiem klubu może zostać każdy czytelnik zainteresowany wymianą opinii, refleksji na temat przeczytanych książek. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkania, których terminy podane zostaną w póżniejszym czasie.


Czy taka miłość istnieje?


19 czerwca odbyło się spotkanie DKK, w którym udział wzięło 6 osób. Tematem dyskusji była książka Wiery Cowie,, Wspomnienia".
Większość uczestników stwierdziła, że głównym tematem powieści jest miłość i jej wpływ na życie człowieka. Nie obyło się bez odwołań do innych utworów, poruszających podobną tematykę. Pod koniec spotkania padło pytanie:,,Czy taka miłość istnieje?". Zdania były podzielone. Jedni stwierdzili,że tylko w książkach. Inni natomiast, że można ją spotkać w rzeczywistości. Oczywiście w innych realiach.


,, Jest miłość, ta prawdziwa”.

Każdy z nas lubi opowieści o miłości. Wszak uczucie to rządzi nami i naszym życiem. Miłość spełniona, tragiczna jest również tematem wielu utworów literackich.
Jednym z nich jest powieść Wiery Cowie ,,Wspomnienia”. Utwór ten zaintrygował mnie swoją tematyką i nie myślę tu tylko o historii miłosnej. Punktem wyjścia opowieści jest przyjazd głównego bohatera Edwarda Hardina do Anglii na coroczny zjazd 314 Eskadry. Hardin przyjeżdża tu po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej. W Luttrell Park przebywał, jako młody pilot, podczas walk o Anglię. Bohaterski lotnik, zaginiony podczas akcji , cudem ocalał, by po zwycięstwie powrócić do Ameryki. Nigdy potem tu nie był. Dlaczego? Co zabraniało mu powrotu w tak bliskie sercu miejsce?
W Luttrell Park spotyka nie tylko dawnych towarzyszy broni, ale również ją... Sarę.
Ona- kobieta zajmująca się rodową posiadłością, czule i troskliwie opiekująca się mężem kaleką. Obecna Sara w niczym nie przypomina tej z przeszłości. Inna lecz ta sama. Honor, obowiązek i wierność swoim poglądom kierowały jej życiem. Kiedyś, dawno temu, odrzuciła wszystko, by zyskać nowe życie, narodzić się ponownie. Niestety, nie na długo. Potem zapłaciła za to straszną cenę. Jaką?.
Jest jeszcze On- mąż Sary. Pilot, bohater, kaleka, kochany i niekochany. Będący przy niej, trzymający się jej kurczowo. Zazdrosny o przeszłość i teraźniejszość. Nie mogący pogodzić się z tym , że Sara...
Trójka bohaterów, których losy nierozerwalnie połączyła wojna
Powrót Eda zmieni istniejący stan rzeczy . Mężczyzna, mając świadomość, iż to przeszłość ukształtowała go, wrócił, by dokonać z nią rozrachunku. Pragnął zamknąć na zawsze rozdział zatytułowany Sara. Tylko dzięki temu mógł rozpocząć nowe życie.
Po raz kolejny los go zaskoczył. Otrzymał więcej, niż mógł się spodziewać.
Ed , Sara i Giles nie są jednak bohaterami tragedii antycznej lub trywialnego trójkąta. To ludzie ,którzy zmuszeni przez okoliczności podejmowali takie a nie inne decyzje. W życiu kierowali się zasadami, które często były sprzeczne z ich uczuciami, pragnieniami.
We współczesnym świecie, gdzie miłość myli lub utożsamia się z seksem, gdzie takie wartości jak lojalność, honor, poczucie obowiązku, poświęcenie często wywołują ironiczny uśmiech lub niezrozumienie, warto sięgnąć po powieść ,,Wspomnienia”.
Autorka bowiem, na przekór panującej modzie, snuje opowieść o miłości, tej prawdziwej, w której intymność odgrywa dużą rolę. To prawda. Intymność jednak nie jest jedynym obliczem uczucia łączącego ludzi. To również zrozumienie, zdolność do poświęceń, chęć opiekowania się tą drugą, słabszą połówką. To wreszcie umiejętność przebaczania i zapominania w imię wspólnej przyszłości.

Sylwia Samburska


Podróż w przeszłość

Po raz kolejny członkowie DKK spotkali się by podzielić się swoimi refleksjami na temat przeczytanej lektury. Tym razem przedmiotem dyskusji była powieść Jacka Dehnela ,,Lala” .

Uczestnicy spotkania zgodzili się z wnioskiem, iż powieść ta należy do nurtu wspomnieniowego. To co zaskoczyło czytelniczki , to młody wiek autora. Niespełna 30 letni pisarz w sposób ciekawy i dość zaskakujący przedstawił losy swojej rodziny.Oto skarbnicą wiedzy o przeszłości jest babcia-tytułowa Lala. To ona poprzez swoje opowieści przybliża wnukowi historię,nie tylko własnej rodziny.
Jedna z uczestniczek spotkania porównała powieść, ze względu na temat,do cyklu M. Nurowskiej ,,Panny i wdowy”. Tam również przedstawione zostały losy pewnej rodziny,w której pierwsze skrzypce odgrywały kobiety. Oczywiście to co różni obie pozycje,to sposób przedstawienia losów bohaterów. W ,,Lali”historię opowiada babcia, wspomina przeszłość. W cyklu Nurowskiej jesteśmy świadkami toczących się wydarzeń. Nie ma tu powrotu do przeszłości.
Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że książka Dehnela jest godna polecenia nie tylko miłośnikom dobrej literatury, ale również tym, którzy lubią poznawać przeszłość.
Spotkanie zakończyło się ustaleniem kolejnej lektury oraz wyznaczeniem terminu następnego spotkania.

Sylwia Samburska


Poznawanie przeszłości

,, Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”pisał romantyczny poeta C.K .Norwid, wskazując na powtarzalność zdarzeń i przeżyć. Podobnego odkrycia dokonał Jacek Dehnel autor powieści ,,Lala” pisząc: ,, Istnienie historii w sensie powtarzalności istnień i zdarzeń w ich równoczesnej ciągłej zmienności-co za odkrycie”. Zapewne to odkrycie stało się przyczynkiem do napisania utworu, którego główny temat stanowi historia rodziny opowiadana przez jej członka-Lalę.
Czytelnik poznaje wraz z Jackiem,wnukiem Lali, barwną panoramę losów ludzkich. Czegoż tam nie ma:sierota wychowana w klasztorze, poprzez małżeństwo, wchodzi do elity Kijowa 1875 roku,jej wnuczka Lala oficjalna pasierbica swego ojca -Moskala. Ta dziewczyna będzie studiowała w okresie międzywojennym, pozna znane postaci tamtego okresu. Wojnę przeżyje w rodzinnym Lisowie.
Powieść Dehnela, przedstawiając losy Lali i jej rodziny, jednocześnie kreśli obraz społeczności sprzed lat. Poznajemy więc nastroje antysemickie w międzywojennej Polsce(Lala studiowała w Warszawie);specyficzną społeczność chłopską Lisowa- najbardziej złodziejskiej wsi. Ta społeczność kierowała się własnym kodeksem moralnym:można było kraść, ale nie wszystko i nie wszystkim.
Historia rodziny opowiadana przez Lalę jest jednocześnie tematem pisanej, przez wnuka -Jacka, książki. Przeszłość jawi się więc jako zbiór opowieści ocalonych przez babcię i jej wnuka. W zawirowaniach historii zaginęło wiele pamiątek, zginęło wielu ludzi. Lala staje się więc żywym świadectwem ludzi i rzeczy. Wnuk, spisując jej wspomnienia, niejednokrotnie powtarzane, ocala je przed zapomnieniem.

Sylwia Samburska

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
w Kożuchowie
ul. Klasztorna 14
67-120 Kożuchów
tel/fax: (068) 355 22 58
email: dyrektor@biblioteka.kozuchow.pl