Treść artykułu

Akcja Żonkile

Kategoria aktualności

Akcja Żonkile jest corocznym wydarzeniem  organizowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN dla  upamiętnienia rocznicy powstania w Getcie Warszawskim – 19 kwietnia 1943 roku.. Na tę okazję POLIN udostępnia materiały edukacyjne: grafiki, audiobooki i filmy:

  •  https://www.youtube.com/watch?v=p1g_6k9XBew Zofia Stanecka „Pamięć drobinek” – opowiada fantastyczną historię leśnych istot, które wzajemnie się o siebie troszczą i ratują w potrzebie. Pewnego dnia, jeden z młodych opiekunów roślin i zwierząt, Maślak, ginie w niejasnych okolicznościach. Na poszukiwania wyrusza jego siostra, Borówka, na skrzydłach pomocnej Sowy. Baśniowa historia uczula dzieci na krzywdę i rozwija w nich empatię i chęć niesienia pomocy innym, nie niepokojąc drastycznymi scenami z okresu wojny. Opowiadanie skierowane do dzieci w wieku 6-9 lat. Czyta Julia Lewenfisz-Górka.
  • https://www.youtube.com/watch?v=8LIKFddXvdw – Film „Będę pisać” opowiada historię dwójki żydowskich nastolatków. Ich losy poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Wspólnie z nią przenosimy się do dawnej Warszawy. Obserwujemy codzienne życie bohaterów przed wojną i po jej wybuchu. Jesteśmy świadkami utworzenia getta, przygotowań do powstania i w końcu jego wybuchu. Śledząc historię bohaterów, poznajemy ich sposoby na przetrwanie. To historia, która się nie wydarzyła, ale… mogła się wydarzyć setki razy.
  • https://www.youtube.com/watch?v=Us0mx45epiQ – „Historia z pewnej ulicy” to historia przyjaciół, mieszkających wiele lat temu przy ulicy Magnolii, gdzie przeplatały się trudne losy Żydów i Polaków w okresie wojny. Sielankowe życie dzieci przerywa wejście wojsk niemieckich na tereny Polski i konieczność rozłąki – polskie dzieci mogą zostać w swoim domu, zaś rodzina żydowska zostaje zmuszona do przeniesienia się do getta. Na szczęście przyjaźń potrafi przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach. Opowiadanie skierowane do dzieci w wieku 8-9 lat. Czyta Katarzyna Zielińska.
  • https://www.youtube.com/watch?v=apdbNIfWbkE – Film „Muranów – Dzielnica Północna” to opowieść o żydowskiej historii dzielnicy Muranów w Warszawie. Narratorka Ala, młoda warszawska Żydówka, zabiera widzów w multimedialną podróż po różnych miejscach Muranowa i opowiada najważniejsze historie z nim związane z okresu ostatnich stuleci. Film jest zrealizowany w stylistyce youtuberskiej i zawiera animacje oraz archiwalne filmy i fotografie. Film „Muranów – Dzielnica Północna” jest skierowany do uczniów i uczennic klas 7-8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych reż. Łukasz Kamil Kamiński

#ŁączyNasPamięć #AkcjaŻonkile