Treść artykułu

Z Odkrywcami przez świat

Kategoria aktualności

Razem z Odkrywcami zaplanowaliśmy wyprawy do poszczególnych państw Europy i nie tylko. Naszą podróż rozpoczęliśmy od Francji, kraju najsmaczniejszych rogali i wspaniałych zabytków. Poznaliśmy sławnych Francuzów. Dowiedzieliśmy się jakie znane nam filmy, bajki i piosenki powstały w kraju nad Sekwaną. Zapoznaliśmy się z historią wieży Eiffla. Następnie każdy za pomocą nowo poznanej techniki plastycznej wykonał wieżę Eiffla. Odkrywcy zwiedzali Paryż w towarzystwie Madeline , bohaterki książki „Madeline w Paryżu”. Na naszych podróżników czekała również niespodzianka, list od dziewczynki mieszkającej nad Sekwaną oraz przepiękna książeczka pt. „Le chateau de Versailles” poświęcona pałacowi wersalskiemu, którą będzie można obejrzeć w Oddziale dla Dzieci.

Z Francji  Odkrywcy polecieli balonem do Republiki Federalnej Niemiec, znanej z pięknych zamków i pałaców. Klubowicze poznali sławnych Niemców m.in. Alberta Einsteina, Ludwiga van Beethovena oraz braci Grimmi i ich baśnie „Aschenputtel”, „Frau Holle”, „Die Gausemagd”, „Dornroschen”. Zobaczyli również Bramę Brandenburską. Na dzieci czekała niespodzianka list oraz książka „Kleiner Panda Pai, Auf leisen Tatzen” S. Hula od Simone, dziewczynki mieszkającej w Koln nad Renem. Książka zagościła na półce w bibliotece, wzbogacając kolekcję literatury obcojęzycznej. Na pamiątkę Odkrywcy wykonali  kolorowe balony na tle nieba.

Po zwiedzeniu Niemiec Odkrywcy wyruszyli do kraju Pippi Langstrump, bohaterki książki Astrid Lindgren. W Szwecji mali podróżnicy zobaczyli wiele ciekawych miejsc. Zwiedzili muzeum Nobla oraz Stare Miasto(Gamla Stan) w Sztokholmie, statek piracki Pippi, domki dzieci z Bullerbyn, Archipelag Sztokholmski. Dzieci podziwiały również oryginalne witraże w katedrze w Wasteras. Ich piękno zainspirowało je do stworzenia własnych witraży. Jak żyją szwedzkie dzieci, czym się interesują i jak spędzają wolny czas Odkrywcy dowiedzieli się z listu Blanki mieszkającej w Sztokholmie.                 

Na kolejną wyprawę Odkrywcy, tak jak Kolumb ,wyruszyli w morską podróż i dotarli do Ameryki. Każdy wyznaczył własny szlak ze Szwecji. Zwiedzając Stany Zjednoczone , kraj kontrastów, dzieci zobaczyły wiele ciekawych miejsc takich jak Wielki Kanion Kolorado, Park Narodowy Yellowstone, Nowy York z jego atrakcjami oraz Disneyland. Przy okazji wizyty w parku rozrywki nasi Odkrywcy poznali Walta Disneya. Podróżując po Stanach dzieci odwiedziły także Los Angeles, gdzie w Dolby Theatre wręczane są Oscary – najsłynniejsze nagrody filmowe. Podróżnicy poznali historię statuetki oraz jej znanych polskich laureatów. Podróżując po Ameryce, młodzi Odkrywcy rysowali drapacze chmur nową techniką, ozdabiali ramki amerykańskimi symbolami oraz wykonali makiety wysp na których ukryli skarb. Na zakończenie każdy z uczestników zrobił kolorową walizkę z którą wyruszy na kolejną wyprawę. Po powrocie z podróży na Odkrywców czekała niespodzianka list z Ameryki oraz książka „ The Imposter” Kelly Collier.