Treść artykułu

Spotkanie z historią Kożuchowa

Kategoria aktualności

Kolejne spotkania DKK poświęciliśmy historii Kożuchowa. Czym jest historia? Pojęcie to wywodzi się z języka greckiego i w dosłownym rozumieniu oznacza badanie, opowiadanie czy przekazywanie doświadczenia. Dzieje naszego miasta poznaliśmy podczas spotkania ze świadkami historii Kożuchowa po 1945 roku oraz z zaproszonym gościem, doktorem Tomaszem Andrzejewskim, historykiem, regionalistą, dyr. Muzeum Miejskiego w Nowej Soli, autorem wielu publikacji historycznych,

 8 listopada  mieliśmy niezwykłą okazję wysłuchać świadków historii Kożuchowa po 1945 roku. Z ich opowieści  poznaliśmy  Franciszkę Mężyńską, pierwszą dyplomowaną pielęgniarkę w Kożuchowie, doktora Zenona Durysa, Na zdjęciach zobaczyliśmy m.in. kadrę pedagogiczną Szkoły Podstawowej nr 1- zajęcia rozpoczęły się 11 września 1945 roku, pierwszych uczniów, zarząd Ligi Kobiet działający w naszym mieście.

Natomiast  22 listopada  historię Kożuchowa  po 1945  i nie tylko przybliżył  nam doktor Tomasz Andrzejewski. Z jego opowieści dowiedzieliśmy się  m.in. dlaczego rynek uległ zniszczeniu w czasie działań wojennych, poznaliśmy historię odbudowy ratusza oraz losy polskich żołnierzy z września 1939 roku  pochowanych na cmentarzu wojskowym.