SPOTKANIE AUTORSKIE Z RENATĄ PIĄTKOWSKĄ
W piątek 17 marca w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Kożuchów gościły dwie wyjątkowe osoby: znakomita pisarka Renata Piątkowska wraz z fantastyczną lektorką – panią Malwiną Kożurno. W spotkaniach uczestniczyły dzieci z klas drugich i trzecich z kożuchowskich szkół podstawowych.
Renata Piątkowska jest jedną z najbardziej znanych współczesnych autorek książek dla dzieci. Zadebiutowała w 2004 r. zbiorem opowiadań: „Opowiadania dla przedszkolaków”. W sumie napisała ponad 50 książek. Wszystkie są niezwykle wartościowe, pełne ciepła i humoru, ale też uczą i pobudzają do refleksji. Sama autorka jest laureatką licznych nagród i wyróżnień, a także Kawalerem Orderu Uśmiechu.
Malwina Kożurno to znakomita lektorka, osoba o doskonałej dykcji i niepowtarzalnym głosie, którą można podziwiać w audiobookach z powieściami dla dzieci oraz w Programie III Polskiego Radia.
Obie Panie od pierwszych minut zaczarowały naszą publiczność, jedna ciekawie i z humorem opowiadając o swoich książkach, druga żywiołowo czytając ich fragmenty. Pani Renata powiedziała, że pisane jest dla niej czystą przyjemnością. Podkreśliła, że jej utwory mają przede wszystkim rozbawić i zaciekawić już od pierwszej strony, zachęcić do dalszego czytania. Przy okazji mają uczyć w taki sposób, żeby czytelnik nie miał pojęcia, że się czegoś uczy. Dlatego w wielu swoich książkach mimochodem przemyca wiedzę o otaczającym nas świecie, zwierzętach, zwyczajach i przysłowiach. Bardzo ważne są również dialogi, ożywiające akcję i pozwalające uniknąć nudy. Nie brak również tematów poważnych czy trudnych: „Wszystkie moje mamy” to książka o Irenie Sendlerowej, która w czasie wojny ratowała dzieci z getta. Z kolei „Biuro detektywistyczne Dziurka od klucza” to gratka dla miłośników zagadek, liczących na dreszczyk emocji i ciarki na plecach. Na szczęście pani Renata obiecała, ze nie zamierza przestać pisać. Już wkrótce ukaże się jej najnowsza książka „Dzieci z Placu Trzech Krzyży”, a „Opowiadania dla przedszkolaków” zostały sfilmowane i jeszcze w tym roku ukażą się w telewizji.
Pierwsze spotkanie poświęcone było przede wszystkim zwierzętom, bohaterom wielu utworów pani Renaty. Autorka podkreślała rolę zwierząt w życiu ludzi i to, jak niezwykłymi są istotami. Opowiadała o psach pracujących w wielu zawodach, ale też o koniach, kotach i innych pupilach. Pani Malwina wzruszyła i rozbawiła słuchaczy czytając historię Basko, wspaniałego psa zabranego ze schroniska przez pewną drobną staruszkę o wielkim sercu z książki „Najwierniejsi przyjaciele”. Dzieci chętnie zadawały pytania i dzieliły się informacjami o swoich zwierzakach. Salwy śmiechu wywołało kolejne wystąpienie pani Malwiny, która brawurowo odczytała fragment książki „Twardy orzech do zgryzienia” o Oliwce, która bardzo chciała mieć żółwia, ale niekoniecznie powinna go mieć.
Podczas spotkania pani Renata często podkreślała, jak ważne jest czytanie , które rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i pozwala przenieść się w inny wymiar. Odpowiadała na liczne pytania, między innymi o to, skąd czerpie inspiracje. Okazało się, że często pomysły podsuwają jej sami czytelnicy, czasem pani Malwina albo ona sama. Chętnie śledzi też twórczość innych pisarzy. Padły też pytania o początki jej pisarstwa i tu okazało się, że … w sumie to był przypadek. Autorka od zawsze marzyła o pracy w stajni, przy koniach, ewentualnie o byciu weterynarzem. Kiedy jednak przez pewien czas mieszkała za granicą, nie miała tam dostępu do polskich książek i z konieczności zaczęła pisać dla własnych dzieci krótkie historyjki i opowiadania. Śmiała się, że gdyby była w Polsce, poszłaby po prostu do biblioteki i wypożyczyła jakieś książeczki, a tak musiała je napisać. Na szczęście dla nas, czytelników.
W drugim spotkaniu autorka przybliżyła wszystkim zebranym zwyczaje opisane w książce „Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści”. Dzieci mogły dowiedzieć się o różnych zwyczajach i obrzędach, które w obecnych czasach zanikają i często nawet nie wiemy, dlaczego się je obchodzi ani skąd się wzięły ich nazwy. Co dokładnie znaczy śmigus-dyngus, z jakiego powodu topimy Marzannę czy co oznacza jajko w fundamencie? Pani Malwina kolejny raz rozbawiła publiczność znakomitą interpretacją opowiadania „Prima aprilis”.
Spotkanie zakończyły liczne pytania od najmłodszych słuchaczy, gromkie brawa i wręczenie gościom kwiatów. Dzieci otrzymały dedykację wraz z autografem pani Renaty Piątkowskiej w zakupionych przez siebie książkach. Wizyta pisarki na długo zostanie w pamięci słuchaczy, inspirując ich do lektury i szukania odpowiedzi na rozmaite pytania.