Nie tylko o miłości – spotkania DKK w październiku
4 października 2023 r. w Wypożyczalni dla Dorosłych odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone różnym obliczom miłości w literaturze.
Miłość kochanków , rodzicielska , ojczyzny … To uczucie od wieków inspiruje pisarzy i artystów, którzy w swojej twórczości ukazują różne jego oblicza, czasem jako źródło szczęścia i radosnych uniesień, a niekiedy udręki i cierpienia. Motyw miłości w literaturze uczestniczki spotkania zaprezentowały przywołując następujące utwory:
,Hymn o miłości” św. Pawła z Tarsu -pieśń pochwalna w której autor próbuje wytłumaczyć czym jest miłość. Według apostoła Pawła dar miłości nadaje sens i wartość naszemu życiu. Miłość to pragnienie dobra i szczęścia. To bezinteresowny dar z siebie, siła przezwyciężająca egoizm.
,,Ty jesteś moje imię” , ,,Szklane ptaki” Katarzyny Zyskowskiej –Ignaciak -historia niezwykłej miłości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poety, żołnierza i jego Basi ,muzy,wreszcie żony. O ile w w pierwszej powieści miłosną historię opowiadają nam kochankowie, to w drugiej historia miłości rozpisana jest na trzy głosy- Krzysztofa, Basi i Stefani, matki poety.
,,Co się wydarzyło w Madison County” ,,Tysiąc polnych dróg ‘’Wallera Roberta Jamesa- historia niespełnionej miłości, fotografa pracującego dla „National Geographic” oraz Franceski Johnson, gospodyni domowej. To uczucie zmieniło na zawsze życie Roberta Kincaida .
,,Trzy bieguny. Dotknąć niemożliwego ”Julii Hamery, Leszka Cichego, Marka Kamińskiego – opowieść o pasji, miłości do gór.
Kolejne spotkanie DKK, 25 października poświęcone było twórczości Joudi Picoult, jednej z najpopularniejszych amerykańskich pisarek, której książki zostały przetłumaczone na 34 języki i sprzedały się w łącznym nakładzie 40 milionów. Autorka przyznaje, że będąc sławną pisarką, tak naprawdę jest po prostu matką. „Trochę czasu zajęło mi znalezienie równowagi – mówi. – Ale jestem lepszą matką, bo piszę… I lepszą pisarką, bo jako matka wiem, jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć dla ludzi, których kochamy”.
W swojej twórczości Picoult porusza tematy kontrowersyjne, takie jak kara śmierci- powieść ,, Przemiana” etyczne, jak daleko można się posunąć, aby ratować własne dziecko- ,,Bez mojej zgody”, holocaust, problem przebaczania i czy każde zło można usprawiedliwić – ,,To co zostało”. Autorka przedstawia historie z perspektywy kilku bohaterów, w ten sposób poznajemy różne postawy wobec przedstawionego tematu. Książki Joudi Picoult to lektura dla każdego, skłaniająca do refleksji i przemyśleń.