Promocja czytelnictwa Promocja czytelnictwa
Nowości biblioteczne:
Słowo jest w człowieku Siedem supełków SHOWMAN czyli spowiedź świra Okrutny szczyt

Spotkanie autorskie z K. Koziołkiem

W grudniu w Bibliotece w Kożuchowie odbyło się spotkanie z regionalnym pisarzem Krzysztofem Koziołkiem. Autor powieści sensacyjnych przybliżył uczestnikom tajemnice nie tylko swego warsztatu pisarskiego, ale również rynku wydawniczego. Jak się okazało łatwiej jest napisać powieść, niż ją wydać. Koziołek przyznał, iż pierwszą książkę ,,Droga bez powrotu” wydał za własne pieniądze. Kolejną, na szczęście, zainteresowało się wydawnictwo.
Koziołek, nowosolski dziennikarz, pisząc swoją pierwszą powieść nawiązał do faktów z własnej biografii. Bohaterem swojej książki uczynił dziennikarza nowosolskiego, który ratując się przed grożącym mu niebezpieczeństwem ucieka w góry (pasją autora są wędrówki górskie). Pisarz przyznał, iż wielu jego znajomych, po przeczytaniu powieści , w jej bohaterze widzieli autora. Trudno , jak stwierdził, tworzyć postaci zupełnie oderwane od rzeczywistości. Bohaterowie powieści powstają w wyniku obserwacji realnego świata. Stąd postać fikcyjna może posiadać cechy jednej lub wielu osób istniejących w rzeczywistości.
Odnośników do własnej biografii autor starał się uniknąć w drugiej powieści,, Święta tajemnica”,która została uznana za kontrowersyjną ze względu na tematykę.
Bohater powieści to ksiądz, który wbrew wszystkiemu,dochowuje tajemnicy spowiedzi. Jednocześnie, nie bacząc na konsekwencje, usiłuje odnaleźć mordercę dzieci. Po lekturze powieści pojawiają się pytania: Czy ksiądz postąpił słusznie?, Jak ja zachowałabym się w takiej sytuacji? Odpowiedzi nie są proste. Uczestnicy spotkania wypowiadali własne opinie: ,,postąpiłbym tak jak ksiądz”, ,,nie wiem, czy pod wpływem prześladowań nie zdradziłbym tajemnicy spowiedzi”. Pisarz przytoczył wypowiedź uczestniczki innego spotkania, która uważała, iż ksiądz powinien wysłać e-meila.
Inne zjawisko jakie opisane zostało w książce to lincz społeczny wywołany, może nawet stworzony przez prasę. Jak łatwo w dzisiejszym świecie skazać człowieka, wydać na niego wyrok?. I nie chodzi tu o wyrok sądowy. Skazuje opinia publiczna kształtowana przez media. Ilu dziennikarzy ma świadomość konsekwencji swoich słów (artykułów)? Ilu stara się tak na prawdę dotrzeć do prawdy, a nie gonić za sensacją powodującą wzrost nakładu pisma?
Przy okazji poruszenia problemu linczu społecznego i roli mediów Koziołek wyznał, iż nie uniknął osobistych akcentów, ponieważ postać dziennikarza, występująca w powieści stała się przekaźnikiem jego poglądów na temat mediów, ich roli w życiu społecznym.
W trakcie dyskusji na temat mediów pojawił się inny temat układy panujące wśród elit. Jak się okazało rzeczywistość często przerasta fikcję. Wspólne związki polityki, biznesu i wymiaru sprawiedliwości powodują, iż ci na świeczniku bardzo często przekraczają granice prawa. I co gorsza, są bezkarni.
Powieść sensacyjna, jak się okazało, może poruszać pewne problemy, sporne kwestie.
Sam autor przyznał, iż nie chce tworzyć typowych kryminałów, w których liczy się jedynie przedstawienie historii pewnej zbrodni. Potwierdzeniem tego jest kolejna, przygotowywana do druku, powieść poruszająca temat kary śmierci.
Na zakończenie spotkania Koziołek podpisywał swoje książki.


                                

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
w Kożuchowie
ul. Klasztorna 14
67-120 Kożuchów
tel/fax: (068) 355 22 58
email: dyrektor@biblioteka.kozuchow.pl