Promocja czytelnictwa Promocja czytelnictwa
Nowości biblioteczne:
Słowo jest w człowieku Siedem supełków SHOWMAN czyli spowiedź świra Okrutny szczyt

Kominiarze w bibliotece

Dnia 13.05.2010 r. Bibliotekę Publiczną w Kożuchowie odwiedzili kominiarze pan Andrzej Marek i pan Jacek. Przybyli oni na spotkanie z najmłodszymi mieszkańcami miasta (przedszkolakami oraz uczniami oddziału zerowego Szkoły Podstawowej nr 1).
Zanim goście zaczęli opowieść o swojej pracy Pani Ula Wojtaszyn przeczytała wiersze ,,Kominiarze”, ,,Zabrakło guzika, by mieć szczęście”. Dzieci dowiedziały się z nich, że ,,kominiarze przynoszą szczęście, by schować je na dachu”.
Po wysłuchaniu recytacji kominiarze zaczęli przybliżać dzieciom arkana swojej pracy. W ciekawy sposób opisywali maluchom blaski i cienie wykonywanego zawodu. Opowieści towarzyszyła prezentacja sprzętu używanego w czasie pracy.
Maluchy słuchały uważnie. Potem zadawały pytania. Interesowało je wszystko. Chciały między innymi wiedzieć, czy kominiarzem może zostać kobieta? Jak się okazało w Polsce dwie kobiety wykonują ten zawód. Jedno z dzieci zapytało o najwyższy komin, który kominiarze czyścili. Taki komin, wyjaśnił jeden z gości, znajduje się w Nowej Soli w szpitalu. Pan Andrzej dodał ,że najwyższy komin na który wszedł miał 200 metrów. Jednocześnie poinformował, iż posiada uprawnienia alpinistyczne. Tak więc wchodzenie na ten komin potraktował jako wspinaczkę. Dzieci dowiedziały się również o tym, że
w Kożuchowie jest komin do którego zmieści się samochód osobowy.
Na zakończenie spotkania maluchy otrzymały puzle i malowanki.

 

 

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
w Kożuchowie
ul. Klasztorna 14
67-120 Kożuchów
tel/fax: (068) 355 22 58
email: dyrektor@biblioteka.kozuchow.pl