Promocja czytelnictwa Promocja czytelnictwa
Nowości biblioteczne:
Słowo jest w człowieku Siedem supełków SHOWMAN czyli spowiedź świra Okrutny szczyt

PODWODNY ŚWIAT

11 maja naszą bibliotekę odwiedził niezwykły człowiek - Grzegorz Pietrzykowski. Podróżnik i płetwonurek spotkał się z uczniami szkół podstawowych.

Spotkanie rozpoczęło się od wyjaśnienia czym różni się nurek od płetwonurka. To rozróżnienie było niezbędne, ponieważ uczniowie na pytanie kto używa prezentowanego sprzętu (butli i skafandrów), odpowiadali nurek, płetwonurek.

Opowieść o swoim zawodzie pan Grzegorz rozpoczął od stwierdzenia, iż pasja jest czymś ważnym w życiu. Każdy powinien ją posiadać i rozwijać (jeżeli się da to przez czytanie). Pasja naszego gościa narodziła się dawno i została zainspirowana przez opowieści czytane małemu Grzesiowi przez babcię. Poznając przygody bohaterów literackich, zapragnął zobaczyć to co dotąd było mu nieznane I tak zaczęła się jego przygoda z pływaniem. Kiedy miał 9 lat zaczął pływać na małej żaglówce po jeziorach, potem były regaty morskie, pływanie na dużych żaglowcach po całym świecie i wreszcie przygoda z nurkowaniem.

Pan Grzegorz zaczął przygodę z nurkowaniem dość późno, ale płetwonurkiem można zostać mając 10 lat. Zdobywa się wtedy stopień płetwonurek junior.

Uczniowie obecni na spotkaniu mogli zapoznać się ze sprzętem do nurkowania. Założyć specjalny strój i pooddychać powietrzem z butli. Obecny na spotkaniu Adrian dał się namówić i pozwolił wbić się w piankę. Zaskoczeniem, nie tylko dla niego, było to że jego sylwetka, pod wpływem wtłoczonego pod skafander powietrza przybrała atletyczne kształty.

Uczestnicy spotkania obejrzeli filmy z wypraw płetwonurka w głąb Morza Czerwonego i Oceanu Indyjskiego. Ich bohaterami były ciekawe zwierzęta żyjące w morskich odmętach.

Gość komentował wyświetlane obrazy. Opowiadał o zwyczajach stworzeń żyjących w wodach, o zasadach obowiązujących podwodnych podróżników.

Po projekcji uczniowie zadawali mnóstwo ciekawych pytań. Począwszy od tego ile kosztuje taka wyprawa, po niebezpieczne przygody, których bohaterem był nasz gość.

Jak się okazało, pasja może stać się sposobem na życie. Trzeba tylko wierzyć w swoje możliwości i wytrwale dążyć do celu.


                                 

 

                               

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
w Kożuchowie
ul. Klasztorna 14
67-120 Kożuchów
tel/fax: (068) 355 22 58
email: dyrektor@biblioteka.kozuchow.pl