Promocja czytelnictwa Promocja czytelnictwa
Nowości biblioteczne:
Słowo jest w człowieku Siedem supełków SHOWMAN czyli spowiedź świra Okrutny szczyt

Spotkanie z Janem Brzechwą

Oddział dla Dzieci kożuchowskiej biblioteki wznowił cykl spotkań poświęconych promocji literatury dziecięcej. Na pierwszy ogień wytypowany został Jan Brzechwa, czyli Jan Lesman - autor zarówno utworów dla dzieci, jak i znacznie poważniejszych dzieł prawniczych. Oprócz omówienia biografii pisarza poruszony został problem kiedy i po co używać pseudonimu.

Cykl tych spotkań ma udowodnić że literatura sprzyja nauce, że można nią świetnie się bawić, a temu dobrze służy rywalizacja między uczestnikami. Do wiersza „Na straganie” wymyślone zostały zadania o różnym stopniu trudności: rymowane zagadki, rozpoznawanie i nazywanie warzyw przedstawionych na ilustracji, a także za pomocą zmysłów (węchu, dotyku, smaku i wzroku), ich grupowanie według kolorów. Jak przystało na prawdziwy „stragan” znalazły się na nim również wagi. Dzięki współpracy biblioteki z lokalnym pasjonatem i uprzejmości Zdzisława Szukiełowicza zajęcia zostały wzbogacone o rekwizyty – wagi szalkowe z końca XIX i początku XX wieku, starą wagę kuchenną, wagi sprężynowe oraz wykonane z różnych materiałów odważniki. Uczestnicy spotkania sumiennie i z dużą starannością ważyli warzywa. Sprawdzali dokładność poszczególnych wag oraz zastanawiali się i wskazywali jakie umiejętności kilka lat temu musieli posiadać sprzedawcy, zanim w sklepach pojawiły się wagi elektroniczne.

Czy z wieszaka, sznurka i dwóch reklamówek można zrobić wagę? Oczywiście że można. Najprostszą wagę szalkową bardzo sprawnie skonstruowały i poddały licznym próbom dzieci. Porównywanie ciężaru warzyw okazało się niezłą zabawą.

Spotkanie pod nazwą „Na straganie” cieszyło się dużym zainteresowaniem, a nasi goście opuszczali nasze mury zadowoleni. Od końca lutego do 1 kwietnia wzięło w min udział 12 klas ze szkół podstawowych w Kożuchowie oraz grupa z Mirocina Średniego.

W kwietniu zapraszamy do Oddziału dla Dzieci na spotkanie z Marią Konopnicką. Już dzisiaj możemy zdradzić, że motywem przewodnim będzie ….ekologia.

 

                      


                      
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
w Kożuchowie
ul. Klasztorna 14
67-120 Kożuchów
tel/fax: (068) 355 22 58
email: dyrektor@biblioteka.kozuchow.pl