Promocja czytelnictwa Promocja czytelnictwa
Nowości biblioteczne:
Słowo jest w człowieku Siedem supełków SHOWMAN czyli spowiedź świra Okrutny szczyt

,,Dokąd idziesz człowieku...

Andrzej Zalopany – artysta, plastyk, płatnerz. Od ponad 50 lat mieszka w Kożuchowie. Przygodę z rysunkiem zaczął w trakcie zasadniczej służby wojskowej (1961-62).Jego kariera zawodowa ściśle związana była z wyuczonym zawodem i twórczą pasją. Dlatego  prace artysty można było podziwiać w kraju i za granicą, w jednostkach wojskowych, garnizonach i ośrodkach kultury.

Pan Andrzej jest także metaloplastykiem. Specjalizuje się w kopiowaniu białej broni oraz uzbrojeniu ochronnym. Prace wykonane przez pana Zalopanego zobaczyć można w Muzeum w Zielonej Górze – Sala Tortur, w Muzeum Wojskowym w Drzonowie oraz w Ratuszu w Szprotawie.

Za swoją twórczość artysta otrzymał odznakę Zasłużony Działacz Kultury.

Obecnie w kożuchowskiej bibliotece można obejrzeć pierwszą odsłonę cyklu ,,Dokąd idziesz człowieku…”. Rysunki, wykonane piórkiem, powstały w okresie zagrożenia wojną nuklearną. Obrazują myśl o zagładzie i końcu świata. W   pracach pojawiają się dwa motywy: ręka jako symbol tworzenia oraz twarz  przedstawiająca reakcję na proces twórczy.

Cykl składa się z trzech części. Kolejne odsłony pokazane będą w bibliotece co trzy miesiące.Następna część cyklu zostanie wystawiona w kwietniu 2014 roku.

W przyszłości mieszkańcy Kożuchowa będą mieli możliwość podziwiania innych prac artysty, ponieważ pan Zalopany obiecał udostępnić następne cykle graficzne.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
w Kożuchowie
ul. Klasztorna 14
67-120 Kożuchów
tel/fax: (068) 355 22 58
email: dyrektor@biblioteka.kozuchow.pl